Vítězný tým Porubské kosatky v soutěži Hledej pramen vody 2023
5. 6. 2023

Ekologický projekt Hledej pramen vody zná své vítěze

V pátek 2. 6. 2023 proběhlo na Slezkostravském hradě finále soutěže Hledej pramen vody pro děti 4. a 5. tříd základních škol z Ostravska. Posláním soutěže je seznámit děti zábavnou formou s vodou a vytvořit k ní adekvátní vztah, který si voda zasluhuje. Díky konání 21. ročníku se soutěž přehoupla už do třetí dekády svého trvání a za celou dobu jejího konání se jí zúčastnilo přibližně 16 000 žáků. Roste tak mladá generace, kterou se problematikou dostatku vody a její kvality zajímá. Vítězem letošního ročníku soutěže se stal tým Porubské kosatky. Na druhém místě se umístil tým Kapkybary a na třetím místě tým Medúzy.

Tým Kapkybary získal 2. místo v soutěži Hledej pramen vody 2023

Víte, kolik litrů pitné vody se vyrobí v úpravně vody za vteřinu nebo jakými fázemi prochází voda v čistírně odpadních vod? Umíte pozorovat vodní rostliny v akváriu nebo najdete podle zeměpisných souřadnic indicie k odpovědi na otázku „Šest malých a šest velkých, přesto bez vody jsou jen pouští?“ Věřte tomu, že žáci 4. nebo 5. tříd ZŠ z města a blízkého okolí Ostravy, účastníci letošního ročníku EKO soutěže „Hledej pramen vody 2023,“ to opět zvládli na výbornou, s nadšením a patřičnými znalostmi.

OVAK: Pijeme vodu z kohoutku!

„Soutěže, kterou pořádá Ostravské vodárny a kanalizace a.s. ve spolupráci se statutárním městem Ostrava se od března tohoto roku zúčastnilo 700 dětí, finále pak 20 nejlepších týmů z celkového počtu 33. Finální pořadí v soutěži určil součet bodů za teoretické znalosti a praktické soutěže. Pro soutěžící a jejich doprovod bylo připraveno zábavné dopoledne plné her a soutěží. Nechyběly vědecké pokusy s vodou, předvedení parkouru a ukázky jednotek IZS. Zájemci si také mohli vyzkoušet ovládat „ostravskou jedničku“ v kanalizačních vozech, moderní City Cycler,“ popsala Radka Vanková, manažerka projektu. „S naší soutěží jsme se překlopili do třetí desítky jejího trvání, za tu dobu se jí zúčastnilo tisíce soutěžících. Věříme, že si většina z nich odnesla do svého života pozitivní vztah k vodě a svým chováním pomohla ovlivnit i další lidi okolo sebe. I když ostravský region netrpí nedostatkem kvalitní pitné vody, uvážlivý přístup k její spotřebě je stále důležitý, “ sdělil statutární ředitel OVAK Petr Konečný.

„Těší mne, že se město Ostrava spolupodílí na této soutěži. Věříme, že dlouhodobá výchova mladé generace ve vztahu k vodě, přírodě a ekologii vůbec, má skutečně smysl. Mnoho z žáků, kteří se soutěže v jejich počátcích zúčastnili, mají už dnes své děti a věřím, že je vedou ke správnému vztahu k této životadárné tekutině,“ řekl primátor Jan Dohnal.

„Vážíme si práce žáků, učitelů a také rodičů, kteří si uvědomují, jak je osvěta v oblasti ekologie důležitá. Roste nám generace, které není voda a naše budoucnost lhostejná.“ řekl Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy.

Nejúspěšnější týmy celé soutěže HLEDEJ PRAMEN VODY 2023 získaly:

  1. Tým Porubské kosatky, O-Poruba, Ukrajinská 1533, 5.A, dárkový poukaz v hodnotě 15 000 Kč + polštáře H2O
  2. Tým Kapkybary, ZŠ Primaškola, 5. třída, dárkový poukaz v hodnotě 10 000 Kč + větrovky OVAK
  3. Tým Medúzy, Ostrava-Hrabová, Paskovská, 4.A, dárkový poukaz v hodnotě 10 000 Kč + set triček H2O

Nejlepší týmy soutěže za teoretickou část Hledej pramen vody byly nominovány do následných kategorií a získaly tato ocenění s deskovou potrubní hrou Velké vodní dobrodružství:

  • VodoEINSTEIN – Tým Kapkybary, ZŠ Primaškola, 5. třída
  • VodoSTAR – Rybníčci, Ostrava-Lhotka, 4. třída
  • VodoART – Tým Medúzy, Ostrava-Hrabová, Paskovská, 4.A
  • eVODA – Tým Porubské kosatky, O-Poruba, Ukrajinská 1533, 5.A
Tým Medúzy získal 3. místo v soutěži Hledej pramen vody 2023

Organizátorem soutěže je společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s., partnerem projektu je statutární město Ostrava.

Radka Vanková
Ostravské vodárny a kanalizace a.s.