Součástí rekonstrukce armaturní komory vodojemu a čerpací stanice Hosín je také otryskání a sanace nátěrů trubního vystrojení. Foto: Jihočeský vodárenský svaz.
22. 3. 2022

Investice u členů SOVAK ČR pro rok 2022 – 1. část

Seznamte se s přehledem investic, které mají v plánu realizovat v letošním roce členové SOVAK ČR. Dnes se zaměříme na Jihočeský vodárenský svaz.

Vodárenský svaz letos vydá na investice 207 milionů a na opravy, modernizace dalších 57 milionů korun. Vodárenská soustava jižní Čechy měří přes 550 km na rozloze 6 300 km2 a pitnou vodu z ní odebírá na 400 tisíc obyvatel.

Na zhruba 52 milionů korun vyjde Jihočeský vodárenský svaz (JVS) rekonstrukce čerpací stanice Hosín II, přes níž pitná voda putuje do vodojemu Chotýčany a odtud na Táborsko a Jindřichohradecko. Ročně jí proteče kolem 5 milionů m3 pitné vody.

Práce, které začaly loni v září a skončí letos na podzim, probíhají za provozu po etapách. To umožňuje zachovat plynulé dodávky pitné vody spotřebitelům. „Jde o jeden z důležitých prvků na vodárenské soustavě, zprovozněný v roce 1986 jako vodojem. Až s vybudováním severovýchodní větve vodárenské soustavy do Tábora, uvedené do provozu v roce 1994, se doplnila technologie pro čerpání dálkového řadu. Přitom technologie je stále původní, tedy už na hranici životnosti,“ vysvětluje Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva JVS.

Součástí rekonstrukce armaturní komory vodojemu a čerpací stanice Hosín je také otryskání a sanace nátěrů trubního vystrojení. Foto: Jihočeský vodárenský svaz.

Součástí prací je spolu s komplexní výměnou čerpadel, uzavíracích a ovládacích armatur či elektroinstalace, také úprava trubních rozvodů, protirázová ochrana a opatření proti pronikání průsakových vod. Rekonstrukcí prochází i rozvodna a její zařízení, sloužící k napájení čerpací stanice elektřinou. Kompletně se mění rovněž provozní rozvody, měření a regulace a modernizuje automatizovaný systém řízení.

Obnovou projde také stavební část s dvojicí akumulačních nádrží, každá s kapacitou 6 000 m3 vody. Novinkou bude záložní dieselagregát pro zajištění dálkového řízení z dispečinku JVS v případě lokálního výpadku elektrické energie. „Jde o jednu z našich největších letošních investic. Prodlouží životnost čerpací stanice, technicky a provozně ji zhodnotí a zajistí provozní stabilitu. To je pro zajištění bezpečných dodávek pitné vody velké části regionu na sever od krajského města velmi důležité,“ dodal Antonín Princ.