Infografika investic skupiny Severočeská voda
4. 4. 2022

Investice u členů SOVAK ČR pro rok 2022 – 2. část

Seznamte se s přehledem investic, které mají v plánu realizovat v letošním roce členové SOVAK ČR. Dnes se zaměříme na skupinu Severočeská voda.

V roce 2022 se investice do vodárenské infrastruktury v Ústeckém a Libereckém kraji vyšplhají na 1,89 miliardy korun. Z toho 1,52 miliardy představují náklady na strategické investice a obnovu majetku Severočeské vodárenské společnosti, dalších téměř 377 milionů pak vynaloží Severočeské vodovody a kanalizace na jednotlivé opravy. V letošním roce také budou pokračovat nebo se dokončí velké investiční akce, jako je třeba odkanalizování Kokonína u Jablonce nad Nisou, rekonstrukce úpraven vody v Brníkově či Vrutici a čistírny odpadních vod v Železném Brodě, na kterou jde z letošního plánu 50 milionů korun. Mezi nové významné akce roku 2022 v liniových stavbách patří třeba rekonstrukce přivaděče Libíč–Roveň v Libereckém kraji za 78 milionů (v plánu investic pro letošní rok je 30 milionů) nebo rekonstrukce přivaděče Postoloprty–Březno, která si vyžádá téměř 12 milionů korun.

Vodovodní síť se bude rekonstruovat v pěti desítkách měst a obcí v obou krajích – ty největší investice začnou například v Ústí nad Labem, Liberci, Mostě, Jetřichovicích nebo na Žatecku. Rekonstrukcí projde také devět vodojemů, mezi nimi například vodojem na Kočkově v Ústí nad Labem (25 mil. Kč, z toho přibližně 10 mil. Kč v roce 2022). Na rekonstrukce kanalizační sítě je určeno téměř půl miliardy korun, které jsou určeny pro sedmdesát akcí třeba na Českolipsku, ve Šluknovském výběžku, na Litoměřicku, Ústecku či Chomutovsku. „V letošním roce se prostředky na investice a opravy opět podařilo navýšit, tentokrát o sto milionů korun, a to navzdory nepříznivému růstu prakticky všech nákladových položek. Cílem společností skupiny Severočeská voda je co nejintenzivnější a nejefektivnější obnova a modernizace majetku, o který pečují,“ doplňuje mluvčí SVS Mgr. Mario Böhme, DBA, LL.M.

Investiční zajímavosti a čísla roku 2022

 • Modernizujeme a rekonstruujeme 6 úpraven vody a zdrojů pitné vody za 238 mil. Kč a 11 čistíren odpadních vod za 149 mil. Kč.
 • Rekonstruujeme 9 vodojemů za 77 mil. Kč.
 • Největšími zahajovanými investicemi jsou:
  • odstranění kanalizačních výustí v Ústí nad Labem, Sebuzíně, Církvicích a Dolních Zálezlech za 96 milionů korun;
  • rekonstrukce výtlačného přivaděče Libíč–Roveň v celkové ceně 78 milionů korun;
  • rekonstrukce čistírny odpadních vod v Bohušovicích nad Ohří, jejíž náklady budou činit 75 milionů korun;
  • modernizace čistírny odpadních vod v Litoměřicích v hodnotě bezmála 32 milionů korun;
  • rekonstrukce kanalizace a vodovodu v Žatci za 31 milionů korun.