Výstava VOD-KA odstartovala
PRAHA (20. května) Za mimořádného zájmu více než tří stovek vystavovatelů a tisíců návštěvníků dnes začala prestižní mezinárodní vodohospodářská výstava VOD-KA 2025, která se koná v prostoru PVA EXPO Praha. Akce přivítala odborníky z oblastí vodárenských technologií, inovací a legislativy nejen ze všech koutů republiky, ale i ze zahraničí.
Slavnostní zahájení doprovázely zdravice významných osobností oboru. Přítomné hosty přivítal mimo jiné RNDr. Petr Kubala, generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy a předseda Svazu vodního hospodářství ČR, Mgr. Jiří Paul, MBA, předseda představenstva spoelčnosti VaK Beroun a místopředseda Asociace pro vodu ČR (CzWA), Ing. Vilém Žák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), nebo Ing. Miloslav Vostrý, předseda představenstva SOVAK ČR.
Ve svých projevech zdůraznili, že vodohospodářský sektor potřebuje nové lidi a svěží vítr, aby dokázal čelit nadcházejícím výzvám. Popřáli úspěch nejen vodě, ale i lidem, kteří se podílejí na hospodaření s ní, aby zvládli obtížné období, které obor čeká.
Jedním z hlavních témat letošní výstavy VOD-KA 2025 jsou otázky, jak přilákat nové zaměstnance do vodohospodářského oboru a jak pracovat se stávajícími, aby neodcházeli. První den doprovodného programu byl tomuto tématu věnován celý blok přednášek.
Vít Baloušek (GoodIdeas) představil význam sociálních sítí v náboru a budování zaměstnavatelské značky. Zdůraznil, že v době, kdy je v České republice jedna z nejnižších nezaměstnaností v EU, je získávání nových lidí složité. Efektivní prezentace na sociálních sítích může přilákat nejen aktuální uchazeče, ale i ty, kteří časem uvažují o změně zaměstnání.
Dále uvedl, že Češi tráví na internetu a sociálních sítích v průměru 6 hodin a 14 minut denně, přičemž 96 procent generace Z používá Instagram, což je ideální platforma pro oslovení mladých talentů.
Sociální sítě nejsou jen nástrojem komunikace, ale i klíčovým prvkem pro nábor a udržení zaměstnanců ve vodohospodářství.
Julie Chytřinská, personálně-právní ředitelka společnosti OVAK, se ve svém příspěvku věnovala projektu výchovy budoucích provozních montérů vodovodů. Iva Librová z VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI zase představila firemní Akademii VAS, která systematicky pracuje s klíčovými zaměstnanci.
Odpolední blok patřil prezentacím odborných škol, včetně VŠCHT Praha, VŠB TUO Ostrava, Mendelovy univerzity v Brně, ČVUT Praha, FAST VUT v Brně a ČZU Praha.
Výstava pokračuje až do čtvrtka 22. května. Její součástí výstavy je také 18. ročník Vodárenské soutěže zručnosti, která probíhá ve dnech 20.–21. května. Soutěž je jedinečnou příležitostí pro odborníky z praxe k představení jejich dovedností v reálných situacích a zároveň inspirací pro mladou generaci, která se teprve chystá vstoupit do oboru.
Nejlepší exponáty výstavy letos opět soutěží o prestižní titul Zlatá VOD-KA 2025. Nominované exponáty budou v expozicích firem označeny již od prvního dne výstavy a vítězové budou vyhlášeni 21. května 2025 ve 13:00 hod. ve vstupní hale III.