Přejít k hlavnímu obsahu

Odstraňování mikropolutantů z odtoku ČOV požadované směrnicí EU o čistění městských odpadních vod: systematický přístup k výběru vhodné technologie kvarterního čištění

17. 06. 2025 - 17. 06. 2025
Novotného lávka 200/5, 110 00, Praha 1 v zasedací místnosti č. 217

Provozovatelé vodárenské infrastruktury budou muset v následujících letech reagovat na dopady přijetí revidované Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/3019 ze dne 27. listopadu 2024 o čištění městských odpadních vod (Směrnice), která mj. zavádí povinnost členských států zajistit nejpozději do roku 2045 (ale u části ČOV již od roku 2033) odstraňování vybraných mikropolutantů s účinností alespoň 80 % v tzv. kvarterním stupni čištění. Tato povinnost se vztahuje přinejmenším na čistírny odpadních vod (ČOV) s kapacitou převyšující 150 000 ekvivalentních obyvatel (EO), ale může být relevantní i u ČOV pro aglomerace větší než 10 000 EO. Z výše uvedeného časového rámce vyplývá, že pokud se mají včas realizovat nutné investice do technologií kvarterního čištění, je potřeba okamžitě začít s jejich přípravou.

Vzhledem k tomu, že pražská Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) bude velmi pravděpodobně muset v krátkém časovém horizontu zavést technologii odstraňování mikropolutantů ze svého odtoku u obou vodních linek, zadala Pražská vodohospodářská společnost a. s. (PVS) vypracování studie identifikující užší skupinu technologií, které jsou dostatečně účinné a technicky realizovatelné na ÚČOV Praha v horizontu do 8–10 let. Zároveň je realistický scénář, že povinnosti odstraňovat mikropolutanty budou podléhat i některé pražské pobočné ČOV. Požadovaná studie tedy měla být dostatečně univerzální, aby bylo možné přizpůsobit její výstupy velikosti konkrétní ČOV i dalším místním podmínkám (prostorové možnosti, dostupnost materiálů atd.).

Cílem semináře je představit obecně platné a využitelné závěry této studie.

Přednášet bude:
prof. Ing. Jan Bartáček, Ph.D., VŠCHT Praha, Ústav technologie vody a prostředí

Pan profesor absolvoval magisterské i doktorské studium na Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha a na stejném ústavu byl také jmenován docentem i profesorem. Působil v postdoktorských pozicích na Wageningen University (2006–2008) a UNESCO-IHE Institute for Water Education (2008–2010) v Nizozemsku. Od března 2022 je i vedoucím tohoto ústavu. Dlouhodobě se zabývá recyklací zdrojů z odpadní vody, především recyklací energie ve formě bioplynu, recyklací šedých vod nebo produkcí vysoce specifických organických látek využitelných v medicíně. V poslední době se se svým týmem věnuje problematice digitalizace vodárenské infrastruktury a využití informací obsažených v odpadní vodě pro epidemiologické účely. Jeho skupina je českým lídrem ve sledování vývoje epidemií (např. covid-19) a šíření antibioticky rezistentních bakterií na základě analýz odpadních vod. Ve všech těchto oblastech publikoval řadu vědeckých článků vzniklých i díky jeho rozsáhlé spolupráci se špičkovými institucemi na národní a mezinárodní úrovni.

Program

9:30 Registrace
10:00

Zahájení semináře

  • Ing. Vilém Žák, ředitel a člen představenstva SOVAK ČR
10:05 

Program semináře:

  • Úvod do problematiky mikropolutantů v odpadní vodě
  • Shrnutí požadavků směrnice EP a Rady (EU) 2024/3019 z roku 2024 vč. harmonogramu zavádění požadovaných opatření
  • Dosavadní přístup k implementaci směrnice v oblasti kvarterního čištění v ČR
  • Představení principů relevantních technologií
  • Shrnutí zkušeností ze zahraničních ČOV, kde jsou již technologie kvarterního čištění v provozu vč. příkladů CAPEX a OPEX
 

Přestávka

 
  • Představení výstupů studie vč. identifikace hlavních výhod a nevýhod nejperspektivnějších technologií

Podle zadání PVS vznikl univerzální nástroj posuzující relevantní technologie kvarterního čištění (více než 30 technologických variant) na základě více než 20 kritérií, jejichž váhu lze volit podle místních podmínek a požadavků zadavatele. Tato kritéria hodnocení spadají do pěti hlavních skupin:

  • Účinnost technologie pro odstranění mikropolutantů
  • Technologické aspekty (potřebné objemy, zastavěná plocha, potřebná předúprava odtoku ČOV, inhibiční vlivy atd.)
  • Realističnost (pokročilost ve vývoji, existence a velikost provozních aplikací atd.).
  • Environmentální aspekty (spotřeba energie, uhlíková stopa, ekotoxicita odtoku atd.)
  • Provozně-ekonomické aspekty (spotřeba chemikálií, bezpečnost atd.)
12:20 Diskuze
12:50  Závěr semináře

Změna programu vyhrazena

 

V případě zájmu o účast vyplňte, prosím, následující přihlášku a zašlete ji nejpozději do 11. 6. 2025 na některý z níže uvedených kontaktů:

e-mail: doudova@sovak.cz
adresa: SOVAK ČR, Novotného lávka 200/5, 110 00 Praha 1

Typ členství
Re-order Jméno Váha Operace
more items
Fakturační údaje
Bankovní spojení
Kontaktní údaje

Vyplněním formuláře beru na vědomí Zásady zpracování osobních údajů SOVAK ČR.